Yogurt Wars – What You Need to Know

An organic yogurt company recently had a TV commercial highlighting 2 competitors and their not so wholesome ingredients. Now, if you’ve followed me, you’ll know random chemicals shouldn’t be in your food. Yet, the competitors are stating that it’s perfectly OK.

On of the ingredients, potassium sorbate, was confirmed by the CEO to kill bacteria and yeasts. They purposefully add it to destroy bacteria.

Wait, hold on… You eat the yogurt for the probiotic bacteria, right? So, why would you eat a yogurt that has a chemical designed to kill bacteria? It doesn’t make sense, until you realize that the company is more interested in money than providing a quality product.

The other has a chemical sweetener that was downgraded to ‘use with caution’ recently. Enough science made it through the bureaucracy to force the government to recognize it as something potentially unsafe. Why would you eat something that is needs to be eaten with caution? It’s directly saying that this poison is OK as long as you don’t eat too much of it.

You need to make healthy choices. One of those healthy choices is to avoid any food product with chemicals, colors, sugars, and things you just don’t know what they are.

Let’s face it, these things may make life easier now, but they will make life harder later on.

There are better alternatives. One is to make your own yogurt. It’s actually really easy. First, you need whole milk (not low fat or all you get is runny mush) and a good, organic yogurt starter. For me, I buy a starter from one of the several companies that put quality ahead of high CEO salaries.

As a side note, I purchased a starter pack with 6 different kinds of yogurt for less than $20. It will produce about 30 gallons of yogurt, maybe more if I carefully keep tending the base to produce new flavors.

Then, you add the yogurt starter to the milk, keep it warm, and wait. In a day, you have lots of healthy, delicious yogurt. You can add any flavor you want: berries, jams, maple syrup (odd, I know, but I know several people who do this), nuts, seeds, granola, and the list goes on.

You can make as little as a quart to several gallons at a time. Me, I make 1 gallon at a time and it lasts about a week for 3 people.

The best part is I don’t have to worry about chemicals, residues (I use organic milk), or unwanted things. When it is finished, with the yogurt starter, milk, and additions, I make 1 cup of yogurt for about $0.25. For me, it’s worth it. How much is your health worth to you?